Nefrete Karşı Dayanıklılığı Yeniden Tasarlamak: Bir Önleme Aracı Olarak Öykü Anlatımı - Amra Sabic-El-Rayess

Eğitimci: Amra Sabic-El-Rayess

Çalıştığı Yer - Görevi: Doçent Doktor - Columbia Üniversitesi

Ülke:  USA /Amerika

Eğitimci Biyografi:

Amra Sabic-El-Rayess, Columbia Üniversitesi, Teachers College'da doçentlik yapmaktadır. Dr. Sabic-El-Rayess, eğitimde karma yöntemler, nicel ve nitel metodolojiler, öğretim kalitesi, geliştirme, kapsayıcılık, radikalleşme, İslam, ötekileştirme, marjinalleşme, sosyal dönüşüm, sosyal parçalanma, sosyal norm oluşumu, sosyal hareketlilik, yüksek öğretim politikası, geçiş dönemi adaleti, kadınların finansal dahiliyeti ve yolsuzluk gibi çeşitli konularda eğitim vererek araştırma ve yayım yapmıştır. Dr. Sabic-El-Rayess'in radikalleşme ve nefret, ötekileştirme ve dışlanmaya karşı dayanıklılık oluşturma konusundaki son çalışması uluslararası arenada önemli ölçüde dikkat çekti. Dr. Sabic-El-Rayess son aylarda ABD, Güney Kore, Belçika, Danimarka, İsveç, Avustralya, Almanya, Avusturya, Endonezya, Ürdün, Türkiye, Bosna-Hersek, İtalya, Birleşik Krallık ve Hindistan'da 36 davetli konferans verdi.
 
Yirmi beş yıldan fazla bir süre önce, Dr. Sabic-El-Rayess ilk olarak Bosna Soykırımı sırasında bir genç olarak öğretmenlik yaptı. Nefret ve etnik zulmün nesnesi olma deneyimi, eğitim yoluyla ötekileştirme ve aşırılığa karşı dayanıklılık oluşturma konusunda bilgi edinmesini sağladı. American Library Association tarafından Excellence in Young Adult Nonfiction'da 2021 Finalist Madalyası aldı ve School Library Journal, Malala Fund, Capitol Choices ve Çocuk Edebiyatı Merkezi tarafından dışlanma, ötekileştirmeye ve nefrete yönelik dayanıklılığı keşfeden çalışması En iyi Kitap olarak kabul gördü. Dr. Sabic-El-Rayess, Columbia Üniversitesi'nde Ekonomi uzmanlığı ile birlikte Karşılaştırmalı ve Uluslararası Eğitim alanında doktorasını 2012 yılında aldı. Doktora araştırmasında eğitimde iyilik ve yolsuzluğu incelemek için karma yöntemler kullandı ve bu tür fenomenlerin eğitimde nasıl sosyal hareketliliği hak ettiğine ve yerinden edilmeyi tetiklediğine dair ampirik kanıtlar sağladı. Dr. Sabic-El-Rayess, Columbia Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden Felsefe Yüksek Lisansı (2010) ve Columbia Üniversitesi Uluslararası ve Halkla İlişkiler Okulu'ndan (2004) Basra Körfezi uzmanlığı ile Ekonomik ve Siyasi Kalkınma Yüksek Lisans derecelerine sahiptir. Buna ek olarak Brown Üniversitesi'nden Ekonomi alanında lisans derecesi (2000) varıdır. Smith Richardson Vakfı, ABD Dışişleri Bakanlığı, Woodrow Wilson Uluslararası Bilim Adamları Merkezi ve Kennan Enstitüsü, Uluslararası Araştırma ve Değişim Kurulu, Harriman Rus, Avrasya ve Doğu Avrupa Çalışmaları Enstitüsü ve diğerleri dahil olmak üzere birçok ödülün sahibidir.

Ders Alanı: Dijital Kültürel Farkındalık ve Esenlik Okulu

Dersin Adı: Nefrete Karşı Dayanıklılığı Yeniden Tasarlamak: Bir Önleme Aracı Olarak Öykü Anlatımı

Dersin İçeriği: Bu oturumda Dr. Sabic-El-Rayess, önceden radikalleşmiş kişilerle yapılan ampirik araştırmalardan ortaya çıkan yeni radikalleşme modelini tanıtacak. Bu modelin kalbindeki anahtar kavram "Eğitimsel Yerinden Olma"dır. Ders, bu modelde özetlenen radikalleşme yolundaki çeşitli önemli adımların gözden geçirilmesini içerecektir. Dr. Sabic-El-Rayess, teoriye bu odaklanmayla birleştiğinde, Bosna'daki soykırımdan kurtulan biri olarak çok beğenilen anı kitabı The Cat I Never Named'den tarihsel ve sosyo-kültürel bağlam sunacak. Ayrıca, Dr. Sabic-El-Rayess kitaptan seçilmiş bir pasajı okuyarak belirli bir ana odaklanabilir ve izleyicilerle birlikte bu an üzerinde düşünebilir.

Ders Dili: İngilizce / English

Tarih: Kız ve erkek öğrenci grupları birlikte olacaktır. Güncel takvime buradan ulaşabilirsiniz.-

Sertifika: Eğitim sonunda katılımcılara NUN Okulları tarafından onaylanan başarı sertifikası mail olarak gönderilecektir.

Program Ücreti: 200 ₺ (KDV Dahil)
*Her bir modülün ücreti 200 TL'dir. Sepete ekleyerek kredi kartınız ile ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz..

Sık sorulan sorulara buradan bakabilirsiniz.