Hendese-i Sanat -Tuba Genç

Eğitimci: Tuba Genç

Çalıştığı Yer - Görevi:

İstanbul Tasarım Merkezi
Eğitimcisi

Ülke:  Türkiye/Turkey

Eğitimci Biyografi:

1989 yılında İstanbul'da doğan Tuba Genç Çevre Yüksek Mühendisidir. Lisans Eğitimini İstanbul Fatih Üniversitesinde 2011 yılında tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında stajlarını Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü DLH Marmaray Bölge Müdürlüğünde ve TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsünde yapmıştır.
Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Anabilim dalında ”Tam Ölçekli Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi Çıkış Suyunda Mikroalg Kültürlerinin Geliştirilmesi Ve Enerji Üretim Potansiyellerinin Belirlenmesi” yüksek lisans tezini tamamlayarak 2016 yılında Çevre Yüksek Mühendisi unvanını almıştır. Yüksek Lisans eğitimi sırasında Santez ve Tübitak projelerinde proje asistanı olarak çalışmıştır. Lisans eğitimini tamamladığı 2011 yılından, 2020 yılına kadar akademide ve özel sektörde proje asistanı, çevre mühendisi, kalite müdürü ve laboratuvar müdürü olarak çalışmıştır.
Geleneksel Türk Sanatlarına olan ilgisini profesyonel olarak devam ettirebilmek için mesleki kariyeri ile birlikte sanat üzerine çeşitli eğitim ve çalışmalara katılmıştır. Geometrik desen yolculuğuna 2015 yılında İstanbul Tasarım Merkezi’nde Serap Ekizler Sönmez’in dersleriyle başlamış ve 2020 yılında yine kendisinin Şehir ve Medeniyet Okulu’nda ki İslam Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi’ne katılmıştır. 2019 yılında Mohamad Aljanabi’den geometrik desenlerin geleneksel yöntemle analizi konusunda temel ve ileri seviye eğitimler almış, geleneksel yöntemin alt yapısını öğrendikçe desenleri tanıma ve analiz yapma ufku kazanmasıyla çalışmalarını Mohamad Aljanabi ile bu alanda devam ettirmektedir.
1989 yılında İstanbul'da doğan Tuba Genç, Çevre Yüksek Mühendisidir. Lisans Eğitimini İstanbul Fatih Üniversitesi'nde 2011 yılında tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında stajlarını Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü DLH Marmaray Bölge Müdürlüğünde ve TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsünde yapmıştır.
 
Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği anabilim dalında ”Tam Ölçekli Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi Çıkış Suyunda Mikroalg Kültürlerinin Geliştirilmesi ve Enerji Üretim Potansiyellerinin Belirlenmesi” adlı yüksek lisans tezini tamamlayarak, 2016 yılında Çevre Yüksek Mühendisi unvanını almıştır. Yüksek Lisans eğitimi sırasında Santez ve Tübitak projelerinde proje asistanı olarak çalışmıştır. Lisans eğitimini tamamladığı 2011 yılından, 2020 yılına kadar akademide ve özel sektörde proje asistanı, çevre mühendisi, kalite müdürü ve laboratuvar müdürü olarak çalışmıştır.
 
Geleneksel Türk Sanatlarına olan ilgisini profesyonel olarak devam ettirebilmek için mesleki kariyeri ile birlikte sanat üzerine çeşitli eğitim ve çalışmalara katılmıştır. Geometrik desen yolculuğuna 2015 yılında İstanbul Tasarım Merkezi’nde Serap Sönmez’in dersleriyle başlamış ve 2020 yılında yine kendisinin Şehir ve Medeniyet Okulu’ndaki İslam Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi’ne katılmıştır. 2019 yılında Mohamad Aljanabi’den geometrik desenlerin geleneksel yöntemle analizi konusunda temel ve ileri seviye eğitimler almış, geleneksel yöntemin alt yapısını öğrenip desenleri tanıma ve analiz yapma ufku kazanmasıyla çalışmalarını Mohamad Aljanabi ile bu alanda devam ettirmektedir.
 
Genç, geometrik desen çalışmalarıyla birlikte, halen, Albaraka Sanat Akademisi’nde Semiha Beylihan’dan Ebru, TBMM Milli Saraylar Klasik Türk Sanatları Merkezi’nde Ahmet Kurnaz’dan Klasik Cilt, Emel Türkmen’den Türk Cildinde Tezyinat dersleri almaktadır. İstanbul Tasarım Merkezinde İslam Sanatında Geometrik Desenler dersleri vermekte ve bu alanda doktora başvurusu için portfolyosunu hazırlamaktadır."

Ders Alanı: Diijital Tasarım Okulu

Dersin Adı: Hendese-i Sanat

Dersin İçeriği: Mühendislik ve Sanat, Türk İslam Sanatları ve bu sanatlarda kullanılan geometrik desenlerin tarihi ve uygulaması anlatılacaktır. Dersin bir bölümünde, katılımcı öğrencilere çizim tekniklerini tecrübe edebilmeleri için desen çizimi eğitimine de yer verilecektir.

Ders Dili: Türkçe /Turkish

Tarih: Program kız ve erkek öğrenci grupları olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Güncel takvime buradan ulaşabilirsiniz.-

Sertifika: Eğitim sonunda katılımcılara NUN Okulları tarafından onaylanan başarı sertifikası mail olarak gönderilecektir.

Program Ücreti: 50 ₺ (KDV Dahil)
*Her bir modülün ücreti 50 TL'dir. Sepete ekleyerek kredi kartınız ile ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sık sorulan sorulara buradan bakabilirsiniz.