Eğitimci: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ŞEN


Alan: İSLAM KÜLTÜR & MEDENİYET

Dersin Adı: ALTIN ÇAĞ: İSLAM, BİLİM VE TEKNOLOJİ

Dersin İçeriği: Objeler bazinda Islam Bilim Tarihi’nde bir seyahat gerçekleştilecektir.

Ders Dili: TÜRKÇE

Eğitimci: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ŞEN

Çalıştığı Yer - Görevi: ÖĞRETİM ÜYESİ

UTRECHT ÜNİVERSİTESİ

Ülke: HOLLANDA

Tarih: Program Kız ve Erkek öğrenci grupları olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Güncel takvime buradan ulaşabilirsiniz.

Sertifika: Eğitim sonunda katılımcılara NUN Okulları tarafından onaylanan başarı sertifikası mail olarak gönderilecektir.

Program Ücreti: 50 ₺ (KDV Dahil)
*Her bir modülün ücreti 50 TL'dir. Sepete ekleyerek kredi kartınız ile ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğitimci Biyografi: Hollanda’nın Almelo kentinde doğmuş ve büyümüş olan Hüseyin Şen, lise eğitimden sonra Lisansını Inholland Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliğinde, Yüksek Lisansını ise Utrecht Üniversitesi Fen Fakültesi Bilim Tarihi bölümünde tamamladı.

Şu anda Utrecht Üniversitesi Matematik Enstitüsüne bağlı Matematik Tarihi Bölümünde doktora yapmakta olan Hüseyin Şen, İslam astronomi ve matematik tarihçisi Prof. Dr. Jan Hogendijk’in danışmanlığında meşhur Osmanlı mucidi ve astronomu Takiyüddin ibn Ma’ruf (ö. 1585) kaleme almış olduğu Sidret el-Müntehâ el-Efkâr fî Melekût el-Felek el-Devvâr (1577/78-1580) başlıklı eseri hakkında bir tez yazmaktadır. Bu eser Osmanlı döneminde kurulan tek rasathane olan İstanbul Rasathanesi’nde yapılan yeni gözlemler neticesinde güneş ve Ay için yeni parametre ve çizelgelerin hesaplandığı bir eser olması hasebiyle Türk-İslam tarihindeki en önemli astronomik eserlerden birisidir. Tez, söz konusu eserin en önemli kısımlarının Arapça tahkikli metni, İngilizce tercümesi, sayısal verilerin parametrik analizi ve teknik açıklamalardan oluşmaktadır.

Şen doktora haricinde bilim tarihinin STEM/STEAM/ Bilim eğitiminde kullanılması konusunda araştırma yapmakta ve müze, bilim merkezi, okullar gibi farklı kurumlara bilim tarihi ve teknoloji projeleri konusunda danışmanlık yapmaktadır.