Eğitimci: KEVSER AYDOĞDU


Alan: GASTRONOMİ

Dersin Adı: HAKUNA MATATA: AFRİKA KÜLTÜRÜNE MUTFAKTAN BİR BAKIŞ

Dersin İçeriği: Gezegenimizin ikinci büyük kara parçası, Amazonlardan sonra en büyük yeşil alanına sahip 30.38 milyon kilometrekarelik yüzölçümüyle Afrika’nın yemek kültürüne Zanzibar örneği üzerinden bakılacak.

Derste, Afrika’yı yemek kültürü üzerinden tanımak ve ülkemizdeki benzer  yemekler üzrinden karşılaştırma yaparak bir kültür köprüsü inşa etmek için planlanmıştır.

Ders Dili: TÜRKÇE

Eğitimci: KEVSER AYDOĞDU

Çalıştığı Yer - Görevi: ÖĞRETİM ÜYESİ  & ŞEF

 HALİÇ ÜNİVERSİTESİ

Ülke: TÜRKİYE

Tarih: Program Kız ve Erkek öğrenci grupları olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Güncel takvime buradan ulaşabilirsiniz.

Sertifika: Eğitim sonunda katılımcılara NUN Okulları tarafından onaylanan başarı sertifikası mail olarak gönderilecektir.

Program Ücreti: 50 ₺ (KDV Dahil)
*Her bir modülün ücreti 50 TL'dir. Sepete ekleyerek kredi kartınız ile ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğitimci Biyografi: Kevser Aydoğdu 1967 Adapazarı’nda doğdu. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya bölümünde tamamladı. 2000li yılların başına kadar çocuklarının eğitimiyle ilgilendi. Bu yılların başından itibaren Türkiye ve yaşadığı il genelinde ulusal ve uluslararası pek çok yemek yarışmasına katıldı. Tasarım yemekler yaparak katıldığı yarışmalar farklı bir çalışma alanı açtı. 2006 yılında Sakarya’da bir restoranın kurucu şefi olarak başladığı meslek hayatı farklı restoranlarda menü tasarımı ve kurucu şef olarak devam etti. Bu süre zarfında 2. üniversite olarak Turizm Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdi. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli gastronomi enstitülerinde eğitimler aldı. Lise ve üniversitelerin aşçılık ve gastronomi bölümlerinde yarışmalar için menü danışma koçu olarak görev aldı. Yeni Şafak, Skyroad, Cins dergilerinde ve farklı basın organlarında köşe yazıları yazdı. Gastronomi kitapları için editörlük ve tasarım yaptı. 2011 yılından itibaren çeşitli üniversitelerde sözleşmeli öğretim görevlisi olarak Türk ve dünya mutfağı dersleri vermektedir. Türk ve dünya mutfaklarındaki benzer yemekler üzerinde araştırmalar yapmaya devam etmektedir. 2018’den itibaren Zanzibar’daki bir sivil toplum kuruluşunun gönüllüsü olarak görev yapmaktadır. 2020’den yılında başladığı Haliç Üniversitesi Aşçılık bölümünde dünya mutfağı dersleri vermeye devam ediyor.