1) SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM

DOĞA KEŞFİ “Doğayı, doğamızı keşfedelim”

Solucanlar farklı yiyeceklerin kokusunu alabilir mi? Çok güçlü bir böcek ne kadar ağırlık kaldırabilir? Cırcır böcekleri yalnızken mi yoksa arkadaşlarıyla beraberlerken mi daha mutludur?

Dışarıda keşfedilmeyi bekleyen yemyeşil bir dünya var!

Beykoz’un güzel doğasında böcek ve bitki çeşitlerini inceliyor, toprak çeşitleri konusunda gözlem yapıyor, öğreniyoruz. Tabiattaki canlıların “insan ve çevre” döngüsündeki yerini ve insan tabiatına etkisini anlamaya çalışıyor, nasıl yardımcı olabileceğimizi bulmaya çalışıyoruz. Beykoz ormanında takım olmanın ne demek olduğunu yaşayıp içselleştiriyoruz. Program dâhilinde yer yön bulma, harita becerisini geliştirebilmek adına orienteering çalışmaları yapıyoruz. Doğa yürüyüşlerimizde keşif yolculuğumuzla doğa ile bütünleşiyoruz. Doğa’da hayatta kalma aktiviteleri ile birlikte ilk yardım eğitimleri alıyoruz.

Çadır kuruyor, ateş yakıyor, doğada kullanılabilecek maddeleri keşfediyoruz.

İZCİLİK

Toplumsal sorumluluk bilincimizi geliştirerek insanlara ve doğaya karşı saygılı, hoşgörülü ve sabırlı olmayı öğreniyoruz. Kamp kuruyor, ateş yakıyoruz. Hayatta kalmayı ve disiplinli yaşamayı öğreniyoruz.

Etkinliklerimiz: açık hava faaliyetleri, zindelik uygulaması, yaşadığımız çevreyi keşfetme, üretkenlik ve beceri gelişimini sağlamak, inançlar ve yargılar, yararlılık, milli bilinç, küreselleşme, ilk yardım.

TABİAT ATÖLYESİ (PERMAKÜLTÜR) “Çiftlikte bir gün”

“İnsan tabiatını, tabiatın kendisinde keşfediyoruz.”

Beykoz’da bir tarım, hayvan çiftliğinde tavukların bakımının sorumluluğunu alıp onlarla ilgileniyor, yumurtalarını topluyor, yemlerini veriyoruz. İnek ve keçilerin yeme alışkanlıklarını öğreniyor, onların bakımını üstlenip onlarla iletişime geçmeyi öğreniyoruz. Tarladaki meyve ve sebzelerin nasıl yetiştiğini, nasıl bakıldığını ve büyüme süreçlerini gözlemleyip uygulayarak içselleştiriyoruz. Toprağı kazıyor, sürüyor, haşır neşir oluyoruz.

ARKEOLOJİ ÇALIŞMALARI “Toprak ve Ben”

Arkeoloji çalışmalarında, arkeolojinin ne anlama geldiğini, bilime katkısının ne olduğunu, araçlarının ve tekniğinin ne olduğunu uygulama sırasında arkeolojik kazı alanımızda eğlenerek öğreniyoruz.

AEROBIC & ANAEROBIC KOMPOST

Sürdürülebilir yaşamı desteklemek ve sıfır atığın aslında sadece bir geri dönüşüm olmadığını anlamak için kompost yapmayı öğreniyoruz. Kendi atıklarımızı dönüştürüyoruz.

ORMANDA ÇADIR KAMPI (SON GÜN)

Beykoz ormanında artık öğrendiklerimizi uygulama vakti geldi. Keyifli, eğlenceli, doğa ile iç içe bir gün bizleri bekliyor. 

2) SPOR

Teknik Eğitim

Spor saatimizde futbol, basketbol, tenis, yüzme eğitimleri ile teknik alt yapımızı güçlendiriyor, 2 haftanın sonunda profesyonel gelişim sağlıyoruz.

MACERA PARKURU

Macera parkurunda dengede durmayı, mücadele etmeyi öğreniyor, meydan okuyor; iş birliği içinde takım olarak hareket ediyoruz.

MÜCADELE OYUNLARI & GELENEKSEL OYUNLAR Annemin ve babamın çocukluğu

Hep birlikte eğlenceli yarışmalarda mücadele edip geleneksel sokak oyunlarımızda yarışıyor, takım olmayı ve mücadele etmeyi öğreniyoruz.

GELENEKSEL OKÇULUK “TÜRK OLMAK” 

Geleneksel Türk sporlarımızı deneyimleyip birlikte mücadele ediyor, yarışıyor, takım ruhunu canlı tutuyoruz.

“ENGELSİZ BİR GÜN” AKTİVİTELERİ “Empati”

Görme engelli kardeşlerimizle birlikte vakit geçirerek empati kurmanın ne kadar değerli bir duygu olduğunu hep birlikte hissedeceğiz.

3) SANAT

DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞI

Teknik fotoğrafçılık eğitimi ile doğayı resmetmeyi, canlı tutmayı öğreniyoruz.

4 ) DEĞERLER EĞİTİMİ

“Şehrin bütün ışıkları söndüğünde aradığın ışık”

Değerler eğitimi saatimizde sahabilerin hayatlarını öğreniyor, hayatlarındaki kesitlerden kendi hayatımızı karşılaştırıyor, oyunlaştırılmış içeriğimiz ile karakter analizi yapıyor, “Favori sahabeni seç” etkinliği yapıyoruz. Kur’an okumaları yapıyor, ilmihal saati ile tazeleniyoruz.

5) KÜLTÜR SAATİ

BEYKOZ ve SARIYER SAHİLDE BİSİKLET TURU

Beykoz ve Sarıyer sahil şeridinde Beykoz ve Sarıyer çevresini bisikletlerimiz ile turluyor, tarihi ve kültürel kazanım elde ediyor, öğreniyoruz.

GASTRONOMİ (İngilizce) “Pişir, ye; kültürleri keşfet”

Gastronomi saatinde bir birinden lezzetli ve eğlenceli kültürlerarası yemekleri deneyimleyip hayatımıza bir beceri daha katıyoruz.

GELİŞTİRİLMESİ HEDEFLENEN BECERİLER:

Yaşam Becerileri Gelişim Programı “SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM”

ORTAOKUL

 • Takım kurma
 • Takım ile birlikte hareket etme
 • Takıma liderlik etme
 • Gözlem yapma
 • Tahlil ve analiz etme
 • Yaratıcı problem çözme
 • Empati kurma
 • İletişim
 • Güven ilişkisi kurma
 • Eleştirel düşünme
 • Sorumluluk alma ve sorumluluk verme
 • Direnç kazanma
 • Karar verme, doğru yargıya ulaşabilme