1)SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM

İZCİLİK

Toplumsal sorumluluk bilincimizi geliştirerek insanlara ve doğaya karşı saygılı, hoşgörülü ve sabırlı olmayı öğreniyoruz. Kamp kuruyor, ateş yakıyoruz. Hayatta kalmayı ve disiplinli yaşamayı öğreniyoruz.

Etkinliklerimiz: açık hava faaliyetleri, zindelik uygulaması, yaşadığımız çevreyi keşfetme, üretkenlik ve beceri gelişimini sağlamak, inançlar ve yargılar, yararlılık, milli bilinç, küreselleşme, ilk yardım.

DOĞA KEŞFİ “Doğayı, doğamızı keşfedelim”

Solucanlar farklı yiyeceklerin kokusunu alabilir mi? Çok güçlü bir böcek ne kadar ağırlık kaldırabilir? Cırcır böcekleri yalnızken mi yoksa arkadaşlarıyla beraberlerken mi daha mutludur?

Dışarıda keşfedilmeyi bekleyen yemyeşil bir dünya var!

Beykoz’un güzel doğasında böcek ve bitki çeşitlerini inceliyor, toprak çeşitleri konusunda gözlem yapıyor, öğreniyoruz. Tabiattaki canlıların “insan ve çevre” döngüsündeki yerini ve insan tabiatına etkisini anlamaya çalışıyor, nasıl yardımcı olabileceğimizi bulmaya çalışıyoruz. Beykoz ormanında takım olmanın ne demek olduğunu yaşayıp içselleştiriyoruz. Program dâhilinde yer yön bulma, harita becerisini geliştirebilmek adına orienteering çalışmaları yapıyoruz. Doğa’da hayatta kalma aktiviteleri ile birlikte ilk yardım eğitimleri alıyoruz.

ARKEOLOJİ ÇALIŞMALARI “Toprak ve Ben”

Arkeoloji çalışmalarında, arkeolojinin ne anlama geldiğini, bilime katkısının ne olduğunu, araçlarının ve tekniğinin ne olduğunu uygulama sırasında arkeolojik kazı alanımızda eğlenerek öğreniyoruz.

TABİAT ATÖLYESİ (PERMAKÜLTÜR) “Çiftlikte bir gün”

“İnsan tabiatını, tabiatın kendisinde keşfediyoruz.”

Beykoz’da bir tarım, hayvan çiftliğinde tavukların bakımının sorumluluğunu alıp onlarla ilgileniyor, yumurtalarını topluyor, yemlerini veriyoruz. İnek ve keçilerin yeme alışkanlıklarını öğreniyor, onların bakımını üstlenip onlarla iletişime geçmeyi öğreniyoruz. Tarladaki meyve ve sebzelerin nasıl yetiştiğini, nasıl bakıldığını ve büyüme süreçlerini gözlemleyip uygulayarak içselleştiriyoruz. Toprağı kazıyor, sürüyor, haşır neşir oluyoruz.

2)SANAT

DOĞADAN DOĞALA “Ben doğayım”

Doğada keşfettiğimiz maddeleri, bitkileri, kozalakları, dökülen yaprakları ve atık malzemeleri değerlendirerek doğala çeviriyor, hayatımızda kullanılabilir hale getiriyoruz.

ORİGAMİ

Geometri hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Birlikte matematiksel gelişimimizi eğlenceli aktiviteler eşliğinde kazanıyor, eğleniyor, boş vakitlerimizi nasıl değerlendirebileceğimizi birlikte keşfediyoruz.

3)SPOR

MÜCADELE OYUNLARI & GELENEKSEL OYUNLAR “Annemin ve babamın çocukluğu”

Hep birlikte eğlenceli yarışmalarda mücadele edip geleneksel sokak oyunlarımızda yarışıyor, takım olmayı ve mücadele etmeyi öğreniyoruz.

Spor saatimizde futbol, basketbol, tenis, yüzme eğitimleri ile teknik alt yapımızı güçlendiriyor, 2 haftanın sonunda profesyonel gelişim sağlıyoruz.

GELENEKSEL OKÇULUK “TÜRK OLMAK” 

Geleneksel Türk sporlarımızı deneyimleyip birlikte mücadele ediyor, yarışıyor, takım ruhunu canlı tutuyoruz.

“ENGELSİZ BİR GÜN” AKTİVİTELERİ “Empati”

Görme engelli kardeşlerimizle birlikte vakit geçirerek empati kurmanın ne kadar değerli bir duygu olduğunu hep birlikte hissedeceğiz.

MACERA PARKURU

Macera parkurunda dengede durmayı, mücadele etmeyi öğreniyor, meydan okuyor; iş birliği içinde takım olarak hareket ediyoruz.

4)KÜLTÜRLERARASI Entegrasyon

GASTRONOMİ (İngilizce) “Pişir, ye; kültürleri keşfet”

Gastronomi saatinde bir birinden lezzetli ve eğlenceli kültürlerarası yemekleri deneyimleyip hayatımıza bir beceri daha katıyoruz.

5)DEĞERLER EĞİTİMİ

 “Şehrin bütün ışıkları söndüğünde aradığın ışık”

Değerler eğitimi saatimizde sahabilerin hayatlarını öğreniyor, hayatlarındaki kesitlerden kendi hayatımızı karşılaştırıyor, oyunlaştırılmış içeriğimiz ile karakter analizi yapıyor, “Favori sahabeni seç” etkinliği yapıyoruz. Kur’an okumaları yapıyor, ilmihal saati ile tazeleniyoruz.

GELİŞTİRİLMESİ HEDEFLENEN BECERİLER:

Yaşam Becerileri Gelişim Programı “SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM”

İLKOKUL

 • Takım çalışması
 • İletişim
 • Empati kurma
 • İçselleştirme
 • Doğa ile işbirliği
 • Yaratıcı problem çözme
 • Güven ilişkisi kurma
 • Saygı
 • Direnç kazanma
 • El becerisi
 • Eleştirel düşünme
 • Hayatta kalma becerileri
 • Yaratıcılık
 • Sorumluluk alma ve sorumluluk verme