Eğitimci: ZELİHA NUR BAŞTUĞ


Alan: İSLAM KÜLTÜR & MEDENİYET

Dersin Adı: GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KOKUNUN GİZEMİ

Dersin İçeriği: Derste, kokunun tanımı yapılarak geçmişte ve günümüzde kullanım alanları anlatılacak. İslamiyet başta olmak üzere kokunun inançlardaki yeri üzerine konuşulacak. Osmanlı sarat kültüründe kokunun yeri tartışılacak. Parfüm sektörünün gelişi ele alınacak. Kokular ve nörobilim arasındaki ilişki masaya yatırılacak.

Şifalı kokular ve tedavi örnekleri sunulacak.

Ders Dili: TÜRKÇE

Eğitimci: ZELİHA NUR BAŞTUĞ

Çalıştığı Yer - Görevi: GIDA MÜHENDİSİ/ REYYA BOTANİCALS DOĞAL KOKU TASARIM MARKA KURUCUSU

Ülke: TÜRKİYE

Tarih: Program Kız ve Erkek öğrenci grupları olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Güncel takvime buradan ulaşabilirsiniz.

Sertifika: Eğitim sonunda katılımcılara NUN Okulları tarafından onaylanan başarı sertifikası mail olarak gönderilecektir.

Program Ücreti: 50 ₺ (KDV Dahil)
*Her bir modülün ücreti 50 TL'dir. Sepete ekleyerek kredi kartınız ile ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğitimci Biyografi: 2011 yılında Üsküdar Anadolu İmam-Hatip Lisesinden mezun oldu. Erciyes Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünü başarı derecesi ile tamamladı (2012-2017). Elvan Group bünyesinde bulunan Sanayi Odaklı Ar-Ge Laboratuvarı’nda inovasyon ve girişimcilik eğitimleri aldı. Çeşitli inovasyon yarışmalarına katıldı.

2017-2019 yılları arasında gıda mühendisi ve yemekhane yöneticisi olarak görev yaptı. Çalıştığı Özel Bahçeşehir Koleji Yemekhanesi adına İl Sağlık Müdürlüğü’nün yürüttüğü Beslenme Dostu Okul Projesi’nde ödül aldı. Çocuk ve gençlere yönelik “Sağlıklı Beslenme Atölyesi” başlığında interaktif eğitimler düzenledi.

2019 yılında özel ilgi alanı olan doğal kokular ve tatlar üzerine yöneldi. The National Association for Holistic Aromatherapy (NAHA) başta olmak üzere çeşitli ulusal ve uluslararası eğitim kurumlarında aromaterapiye giriş, doğal kokular ve parfümörlük eğitimleri aldı. 2020 yılında Genç Kadın Girişimci olarak “Reyya Botanicals” adıyla doğal koku tasarım markasını kurdu. Kişiye özel bitkisel kokular tasarlamakta ve atölyeler düzenlemektedir. Koku ve tat kültürü üzerine yazılan Osmanlıca risale metinleri çalışmakta ve İlim Yayma Cemiyetinde yurt yöneticisi olarak görev yapmaktadır.